איפה אתם נמצאים כרגע בסקאלה ? "לכל אדם שלושה סוגי אופי:
   זה שהוא מציג לראווה,
   זה שהוא סבור שיש לו
   ואופיו האמיתי. "  - 
אלפונס קאר

  " זרע מחשבה - קצור מעשה.
     זרע מעשה - קצור הרגל.
     זרע הרגל - קצור אופי.
     זרע אופי - קצור את הייעוד שלך. "   
- רובין שארמה 

יש המון תפיסות של ניתוחי אישיות/אופי ואחד מהם הוא :
five factor model of personalty

באבחון שאני מבצע אני משתמש בכמה שיטות על מנת לייעל את התהליך האימון או הטיפול בהתאם למטרות של כל אחד  וכאן במאמר אביא דוגמא של מה שניתן לבדוק לפי המודל
שציינתי למעלה חשוב לזכור שאלו דברים שהם כן ניתן לשנות במידה מסויימת . 
אני לא אומר שמישהו שנמצא בצד אחד של הסקאלה אכן יעבור לגמרי לצד השני אבל הוא יכול לשנות את מיקומו בסקאלה בהתאם למטרות שלו ובהתאם לצרכים שלו.

הערה מקדימה: אין כאן שום עניין של "טוב" או "רע" כי אותה תכונה יכולה להיות טובה בתחום אחד של החיים ופחות טובה בתחום אחר יחד עם זאת ההסתכלות כרגע היא באופן כללי מבלי להיכנס יותר מדיי לעומק ...

לכל אחת מהקטגוריות יש גם שמות אחרים ולדעתי פחות חשוב כרגע
כמו כן לא כל הדברים הם שחור על גבי לבן מה גם שכל תמהיל אפשרי
של התכונות מאפשר מגוון מאד רחב של דרכי פעולה. זאת אומרת שבכולנו יש את הכל
לפעמים קצת יותר מתכונה אחת ולפעמים קצת פחות מתכונה אחרת וכאשר אנחנו מודעים לדברים האלו אנחנו יכולים במהלך האימון האישי לרכוש כלים לדעת לתמרן בין התכונות האלו בהתאם לצורך שלנו . 

  מוחצנות מול מופנמותמוחצנות באה לידי ביטוי במעורבות רבה בעולם החיצוני.
טיפוסי אישיות מוחצנת נהנים להיות עם אנשים, הם מלאי מרץ ולעתים קרובות חווים רגשות חיוביים. הם נוטים להיות נלהבים ומוכווני-פעילות וקרוב לוודאי שיענו בשמחה להזדמנויות לריגושים. בעבודה בקבוצות קרוב לוודאי שהם ידברו, יעמדו על דעתם וימשכו תשומת לב לעצמם.

טיפוסי אישיות מופנמים חסרים את ההתלהבות, המרץ ורמות הפעילות של טיפוסי האישיות המוחצנים. הם נוטים להיות שקטים, שומרים על פרופיל נמוך ועל ריחוק מהעולם החברתי. חוסר מעורבותם החברתית אינו צריך להתפרש כביישנות או חוסר ידידותיות; למעשה, טיפוס אישיות מופנם עם גישה חיובית לאנשים יענה לאחרים בנעימות כאשר יפנו אליו, אולם ירגיש נוח בסביבה שקטה שאינה מחייבת אותו למעורבות חברתית רבה.

אינדיבידואליות מול שיתוף פעולהמימד זה משקף הבדלים אישיים בכל הקשור לשיתוף פעולה והרמוניה חברתית.
אנשים אשר משתפים פעולה עם אחרים מעריכים את היכולת לבסס יחסים בינאישיים טובים. על כן הם מתחשבים, ידידותיים, נדיבים, נכונים לעזור ומוכנים להתפשר על האינטרסים שלהם מול אלו של אחרים. אנשים אשר משתפים פעולה עם אחרים אף מתאפיינים בתפיסה אופטימית של טבע האדם. הם מאמינים שאנשים הם ביסודם ישרים, הגונים וראויים לאמון.

אנשים אינדיבידואליסטים יותר, נוטים להעמיד את עצמם ואת האינטרס האישי שלהם מעל לביסוס יחסים בינאישיים טובים. הם נוטים פחות להתעניין ברווחתם של אחרים ולהתנדב לעזור לאחרים.

לעתים ספקנותם לגבי מניעיהם של אחרים גורמת להם להיות חשדנים ופחות שיתופיים. סגנון זה מהווה יתרון במצבים המחייבים סגנון עצמאי יותר וגישה אובייקטיבית בעת קבלת החלטות ביחס לאנשים אחרים.

שליטה עצמית מול ספונטאניותשליטה עצמית קשורה לדרך שבה אנשים שולטים בדחפיהם, מווסתים ומכוונים אותם. אנשים אשר נוטים לשליטה עצמית, נוטים לחשוב על מטרות ארוכות טווח ועל השלכות עתידיות לפני כל החלטה ופועלים בדרך של ארגון ותכנון. הם עשויים להיתפס כפרפקציוניסטים ונוקשים במידת מה, אך הם מוכנים להשקיע מאמץ רב בכדי להשיג יעדים ופועלים בדרך תכליתית ועקבית.

אנשים בעלי סגנון ספונטאני, נוטים לשלוט פחות בדחפים שלהם. יתרונו של סגנון זה יכול לבוא לידי ביטוי במסגרות שבהן מגבלות זמן מחייבות החלטות מהירות, ופעולה על פי דחפים עשויה להיות תגובה אפקטיבית. כמו כן, פעולה ספונטאנית ואימפולסיבית בהקשרים של משחק ופעילות פנאי אף יכולה להיות מהנה. אנשים ספונטאניים עשויים להיתפס על ידי אחרים כססגוניים, משעשעים ומצחיקים. יחד עם זאת, התנהגות ספונטאנית מפחיתה את יעילותו של האדם. היא אינה מאפשרת בחינה של נתיבי פעולה חלופיים, שחלקם אולי היו נבונים יותר מאשר הבחירה האימפולסיבית. סגנון ספונטאני עלול להסיט אנשים מדרך הפעולה הנכונה ומביא לעיתים להישגים מועטים, אקראיים ובלתי עקביים. 

עמידות


מדד העמידות מתייחס לנטייה לחוות רגשות שליליים. בעלי תוצאות גבוהות במדד זה פחות נוטים לסערות נפש ולתגובות רגשיות חריפות. הם נוטים להיות רגועים, יציבים רגשית ומשוחררים מרגשות חרדה ודיכאון תמידיים. השחרור מרגשות שליליים אין פירושו היעדר קשיים רגשיים, אולם החוסן האישי והרגשי הינו גבוה יותר ואנשים אלו מרגישים שיש בכוחם להתמודד עם לחצים.

איפה אתם כרגע ואת מה אתם רוצים לשפר ?

אילו אפשרויות חדשות ומרגשות יפתחו בפניכם בעקבות השינוי ?
יש לכם (נכון לעכשיו)  קופון בעמוד הראשי שבעזרתו אתם יכולים לקבל זיכוי של 250 ש"ח
לצורך האיבחון בתחילת התהליך של אימון אישי ו/או טיפול בהתאם למטרות שלכם. 

שלכם בהוקרה,
גיא נמרוד

  
לקביעת פגישת הכרות וקבלת פרטים נוספים לחץ כאן

מבחן האישיות או הרגלים ?